Информационен блог
AgroDronBG Ви информира чрез agrodronbg.com за иновативни услуги и продукти за едно прецизно земеделие
- AgroDronBG: Контакти
- AgroDronBG: Блог
Често задавани въпроси
Какви са основните предимства на пръскането с агро дрон?
Бързо, лесно и прецизно третиране на земеделски площи дори и на труднодостъпни места с минимален контакт на оператора с препарати. Най-голямото преимущество на дрона е, че може да работи във влажно време и при високи растения. Извеждани са опити и е доказано, че пръскането с дрон дава 5-7 % по-висок добив от работата с наземна техника, защото не се мачкат растенията.
Проблем ли са малките норми, с които се пръска?
Категорично не! Активното вещество за декар от съответния препарат се спазва за да се постигне ефект. Основната разлика е в технологията. Дронът чрез своите дюзи пулверизира фино разтвора, а перките чрез центробежната сила го нанасят отлично върху растенията.
Колко декара може да напръска за ден?
При оптимални условия дронът може да напръска между 700 - 1000 дка за ден. Много зависи от атмосферните условия - вятър, високи температури и други. Винаги се съобразяваме с тях и правим необходимите корекции за постигането на максимален ефект и тази производителност може да намалее.
Проблем ли е, че в полетата ми има стълбове, дървета или други препяствия?
Не е проблем, а и по принцип в България рядко има полета, които да нямат различни препятствия в тях. Хубаво е да се знаят предварително и да се обозначат и така дронът няма да губи време да търси и да решава, как и от къде да ги заобиколи.
Проблем ли е, че полетата ми не са равни и на места имат дори сериозни наклони?
Не, това по никакъв начин не пречи на работата на дрона. Той е снабден със система за копиране на терена и така той успява да спази зададената му височина на пръскане и да изпълни задачата без отклонения.
Колко време след пръскане не трябва да вали?
Опитът показва, че два часа след пръскане е напълно достатъчно време препаратът да проникне в растенията и да се постигне максимален ефект.
Може ли дронът да използва шейп (shp) файлове от споразуменията?
Да, може и дори е препоръчително да ни бъдат предоставени предварително за да не губим време на полето да изчертаваме карти, по които да лети дронът.
Пречи ли лепилото в препарата за засенчване/затъмняване на оранжерии на дюзите на дрона?
Не, нашите дронове разполагат с перисталтични дюзи, които се различават съществено от стандарните и те не се запушват от малко по-едри частици или по-гъста смес.
Пътувате ли в цялата страна?
Да, услугите на фирма AgroDronBG се предлагат за цяла България.
Има ли минимални площи, за които се предлагат услугите?
Няма минимална площ, но всяка услуга е строго специфична и поради тази причина се изготвят индивидуални оферти. Затова моля да се свържете с нас на посочените координати за да Ви изготвим оферта.
- AgroDronBG: Блог
Експорт на цифрова карта с променлива норма (VRA) за предсеитбено торене
1. Определяне на зоните (нивите) за обследване;
2. Използват се резултати от предишни изследвания, запазени в история на полето;
3. В GIS се сравняват данни от различни измервания, направени в същото поле като измерване на вегетационен индекс NDVI, спектрален анализ на почвата, почвени проби, листни проби, моментния добив от комбайна и др.;
4. Изработка на електронна карта с променлива норма за предсеитбено торовнасяне VRA, консултирана с агронома на полето. Електронната карта (VRA map) се получава от клиента на е-mail или на флаш памет във формат, подготвен за конкретния дисплей и прикачен инвентар.
- AgroDronBG: Блог
Експорт на цифрова карта с променлива норма (VRA) за сеитба
1. Определяне на зоните (нивите) за обследване;
2. Използват се:
- Резултати от предишни изследвания, запазени в история на полето;
- Резултати от опити на агронома на стопанството от предходната година, свързани със сеитбата на определени сортове от дадената култура в различни норми в отделните зони/полета, разделени според почвен състав и разположение (покритие) на поливната система.
3. В GIS се сравняват данни от различни измервания, направени в същото поле като измерване на вегетационен индекс NDVI, спектрален анализ на почвата, почвени проби, листни проби, моментния добив от комбайна и др.;
4. Изработка на електронна карта с променлива норма за сеитба VRA, консултирана с агронома на полето. Електронната карта (VRA map) се получава от клиента на е-mail или на флаш памет във формат, подготвен за конкретния дисплей и прикачен инвентар.
- AgroDronBG: Блог
Инспекция на обработките
1. Определяне на зоните (нивите) за обследване;
2. Измерването се извършва с дрон, оборудван с мултиспектрална NIR камера;
3. Резултата от изследването дава визуална геореферирана информация за зоните от полето, в които растенията преживяват стрес, и нивата на NDVI;
4. Резултатите от заснемането се ползват за:
- Проверка на общото състояние на културата;
- Проверка на изпълнените мероприятия и резултатите от тях;
- Индикация на преувлажнени и засушени зони;
- Оценка на щети при природни бедствия (след обилни валежи и силен вятър).
5. Може да се ползва при анализи в GIS. Сравняват се данни от различни измервания, направени в същото поле, като измерване на вегетационен индекс NDVI, спектрален анализ на почвата, почвени проби, листни проби, моментния добив от комбайна
и др.
- AgroDronBG: Блог
Анализ на данни от измерване в GIS
1. Определяне на зоните (нивите) за обследване;
2. Сравняват се данни от различни измервания, направени в същото поле като измерване на вегетационен индекс NDVI, спектрален анализ на почвата, почвени проби, листни проби, моментния добив от комбайна и др.;
3. Използват се и данни от метеостанции - температура, валежи;
4. Анализите се използват за:
- Планиране на сеитбооборота;
- Избор на култури и хибриди;
- Оптимизация на мероприятията и разходите на стопанството.
- AgroDronBG: Блог
Годишна работна карта
1. Мултиспектрално заснемане на нивите (почвата) с дрон. Мероприятието се прилага преди сеитба и оран;
2. Почвено пробовземане и химичен анализ:
- На база резултатите от горното измерване се взимат почвени проби само в зоните с различни типове почва;
- Химичен анализ по 14 микро и макро показателя;
- Избор на подходящи препарати за торовнасяне с микронутриенти и макронутриенти, включително количественото им съотношение въз основа на нуждите на почвата за предварително засяване;
- Избор на норма на торене/подхранване в зоните с различни типове почва;
- Изработка на технологична карта за променлива норма (VRA) за предсеитбено торовнасяне, консултирана с агронома на полето. Технологична карта (VRA map) се изпраща на клиента по e-mail или на флаш памет във формат, подготвен за конкретния дисплей и прикачен инвентар.
3. Измерване на вегетацията на растенията в ранна фаза на растеж (преди подхранване):
- Избор на подходящи препарати за подхранване (торове) с микронутриенти и макронутриенти, включително количественото им съотношение въз основа на състоянието на културите в определеното поле, консултирани с агроном;
- Избор на норма за торовнасяне в съответствие с нивото на вегетация на растенията в обследваното поле, консултирано с агроном;
- Изработка на техническа карта за променлива норма за (VRA), консултирана с агронома на полето. Технологична карта (VRA map) се получава от клиента на e-mail или на флаш памет във формат, подготвен за конкретния дисплей и прикачен инвентар.
4. Резултатите от изследванията се използват за:
- Оценка на количеството тор, което ще се прилага в обследваните зони;
- Сравнение и анализ на съхраняваните в GIS данни от различните измервания, направени в същото поле, като измерване на вегетационен индекс, спектрален анализ на почвата, почвени проби, листни проби, моментен добив от комбайна и др.
5. Измерване на вегетацията на растенията преди коригиращо подхранване (при събрани редове):
- Избор на подходящи препарати за подхранване (торове) с микронутриенти и макронутриенти, включително количественото им съотношение въз основа на състоянието на културите в определеното поле, консултирани с агроном;
- Избор на норма за торовнасяне в съответствие с нивото на вегетация на растенията в обследваното поле, консултирано с агроном;
- Изработка на техническа карта за променлива норма за VRA, консултирана с агронома на полето. Технологична карта (VRA map) се получава от клиента на e-mail или на флаш памет, във формат, подготвен за конкретния дисплей и прикачен инвентар.
- AgroDronBG: Блог
Десет предимства на агро дроновете при пръскане на земеделски култури
Земеделските дронове бързо навлизат в производствените стопанства у нас и стават незаменим помощник на фермерите. В следващите редове ще разгледаме техните топ 10 предимства и защо е добре да използваме дрон пред стандартната наземна техника за пръскане на засетите площи.
1. Ефективност: Дроновете могат бързо и лесно да облитат големи площи, като по този начин спестяват време и позволяват своевременна обработка на културите.
2. Прецизност: Дроновете осигуряват прецизно и целенасочено пръскане, което намалява значително изразходваните препарати и вода, което пък води до намаляване на разходите и екологични ползи.
3. Достъпност: Дроновете достигнат бързо и лесно труднодостъпни и неравни терени, където наземната техника може да се сблъска с проблеми и така се намалява риска от повреждането на техниката и увреждането на културите.
4. Безопасност: Операторът се излагат на по-малко рискове, когато се извършва пръскане с агро дрон, тъй като машината се управлява от безопасно разстояние.
5. Намалени разходи за труд: Дроновете намаляват необходимостта от ръчен труд в операциите за пръскане, което води до спестяване на разходи.
6. Събиране на данни: Много от агро дроновете са оборудвани със сензори и камери, които позволяват да се събират данни в реално време за здравето на растенията, нападения от неприятели, заплевяване и други.
7. Променлива норма: Дроновете могат да бъдат програмирани да прилагат препаратите за растителна защита с различна норма в конкратни области на полето в зависимост от нуждите на растенията.
8. Екологични ползи: Чрез намаляване на прекомерната употреба на пестициди и оптимизиране на тяхното приложение, селскостопанските дронове помагат да се намали екологичният отпечатък на земеделието.
9. Минимално уплътнение на почвата: Дроновете нямат контакт с почвата и не я уплътняват както наземната техника и по този начин спомагат за подобрението на почвеното здраве, а също така и не тъпчат растенията, от където идва и повишение в добивът.
10. Мониторинг в реално време: Процесът на пръскане се наблюдава в реално време и така могат да се правят корекции за да се гарантира максимално покритие и ефективност.
В заключение може да обобщим, че селскостопанските дронове осигуряват по-ефективен и устойчив подход към отглеждането на земеделските култури, което води до много ползи, както за земеделците, така и за околната среда. Определено предимствата са доста и все по-често ще наблюдаваме агро дронове прелитащи над полетата в България.
- AgroDronBG: Блог
Употреба на селскостопански дронове при обработката на овощни градини с пестициди и хербициди
Основно предизвикателство за световните лидери си остава осигуряването на здравословна и балансирана храна за растящото население на планетата. Загрижеността за управление на природните ресурси и общественият интерес към устойчиви практики за производство на храна са основен приоритет на всеки държавен глава.
Един от методите за обработка на овощните градини, следващ тези тенденции, който все повече навлиза в употреба е SSM (site-specific management). Това е форма на прецизно земеделие, при която решенията за употребата на ресурси и прилагането на агрономски практики се води изцяло от нуждите на насажденията, които могат да варират в едно и също поле.
За да се постигне прецизно земеделие при овощните градини, селскостопанските дронове се използват за картографиране и събиране на данни. Чрез тези наблюдения се следи здравето и развитието на овошките, климатичните условия и системите за напояване.
Водеща технология
В овощните градини резитбата се използва за оптимизиране на добивите и защита на дърветата. Въпреки това, короните на дърветата правят събирането на информация за състоянието им по-трудна. Тези ограничения могат да бъдат заобиколени чрез използването на дронове.
Наблюдението на овошките чрез дронове имат няколко предимства:
- могат да бъдат използване във високорискови ситуации;
- могат да бъдат използвани на трудно достъпни места;
- събирането на данни е бързо;
- събраните образи могат да бъдат наложени на карта чрез координатна система;
- пръскането на пестициди, хербидици, фунгоциди и течни торове може да е много по-бързо, лесно и прецизно.
Ограниченият на дроновете са:
- операционната скорост - тяхната скорост е по-ниска от тази на селскостопанската авиация, но пък са много по-прецизни и икономични, като са особено подходящи за малки и средни по размер овощни градини;
- живот на батериите – операторът на дрона може да носи няколко батерии и да презарежда изтощените докато дронът работи.
Нуждите на овощните дръвчета са уникални
Скорошно международно проучване потвърждава, че прогресът в миниатюризацията на сензорите увеличава глобалната популярност на дроновете в много области на селското стопанство.
Вече се запознахме с термина от прецизното земеделие SSM, като при модерните дронове можем да започнем да говорим и за ITSM (individual-tree-specific management), което на практика е полагане на индивидуални грижи според спецификата на всяко дръвче.
Селскостопанските дронове с резервоари от 4 до 70 литра определено са огромно удобство за производители при обработката на овощните градини.
Ако се програмират агро-дроновете могат да са напълно или полу-автономни, като след извършване на пръскане по насажденията да се завръщат сами в хангара. Инженерите започват да правят дроновете все по устойчиви на вятър, дъжд и прах, както и все по-малко подвластни на различни смущения.
Именно това бързо развитие в технологията е причина земеделските стопани да се замислят дали сами да използват собствен дрон или да се доверят на професионалисти в бранша.
Едно от последните развития в технологията е възможността за използване на дронове за засаждане на култури и прилагането на торове на гранули, като това се постига чрез заменяне на резервоарите за течности за пръскане със специални приставки.
Все по добро представяне
Според опитните пилоти на дронове едно от основните преимущества на пръскането с дрон е неговата икономичност. Дроновете вършат по-добра работа от селскостопанските самолети, тъй като летят по-ниско и са GPS-контролирани. Могат да следват 3D модел на терена за по-голяма прецизност.
Елиминацията на тракторите в процеса на пръскане дава възможност за по-плътни насаждения, което неимоверно увеличава добива.
Пръскането отгоре осигурява попадане на пестицида в горната част на растенията и може да спести до 70% от времето, което това би отнело на трактор. Да не говорим, че в някои случаи тракторът може да стане и напълно излишен.
- AgroDronBG: Блог
Общините започват да се замислят за приложението на агро дроновете в градска среда
В развитите държави местните общини, националните паркове и горски стопанства започват да проявяват все по-голям интерес към възможностите на селскостопанските дронове за пръскане и поддръжка на горски и зелени площи.
Особено голям е интересът към приложението на безпилотните апарати в труднодостъпни райони. Служителите на общини с подобни предизвикателства оценяват потенциала за намаляване на риска за работниците и икономиите, които могат да бъдат реализирани ако не се налага закупуването на високопроходима техника.
Една от ползите от употребата на селскостопански дронове, която е високо оценена от властите е прецизната локализация на полето на действие на машината. По този начин се намаляват рисковете за природата и животинските видове, които я обитават.
Друго полезно приложение за градски площи, е че с дрон може да се пръска и през нощта за да не бъдат притеснявани гражданите.
Към момента селскостопанските дронове са все още сравнително скъпа технология, като пилотите им преминават интензивно обучение, но тенденцията е услугите им да стават все по-достъпни.
- AgroDronBG: Блог
Измерване на вегетацията с дрон
Препоръчваме две вегетационни измервания преди хранене на растенията (културите), т.е. един в ранен стадий на растителност преди хранене и един в коригиращо хранене в напреднал стадий на растеж.
1. Избор на посевите за изследване;
2. Измерването се извършва с дрон Buteo, оборудван с мултиспектрална NIR/RGB камера;
3. Резултата от изследването дава визуална геореферирана информация за зоните от полето, в които растенията преживяват стрес, и нивата на NDVI;
4. Изработка на електронна карта с променлива норма за сеитба VRA, консултирана с агронома на полето;
5. Резултатите от лабораторния анализ се ползват за:
- Преценка на количествата тор в различните зони на пробовземане;
- Анализи в GIS. Сравняват се данни от различни измервания, направени в същото поле, като измерване на вегетационен индекс NDVI, спектрален анализ на почвата, листни проби, моментния добив от комбайна и др.
- AgroDronBG: Блог
Мултиспектрално NIK заснемане с дрон
1. Определяне на зоните (нивите) за обследване;
2. Операцията се извършва, когато в определеното поле няма остатъци от реколтата - обикновено непосредствено след засаждането на реколтата или преди оран;
3. Измерването се извършва с дрон, оборудван с мултиспектрална NIR камера;
4. Резултата от изследването дава визуална геореферирана информация за зоните от полето, в които растенията преживяват стрес и нивата на NDVI;
5. Изработка на електронна карта с променлива норма за азотно торовнасяне VRA, консултирана с агронома на полето. Електронната карта/VRA map/ се получава от клиента по е-mail или на флаш памет във формат, подготвен за конкретния дисплей и прикачен инвентар;
6. Резултатите от заснемането могат да се ползват и за:
- Оценка и изчисляване на площта на различните видове почви в полето;
- Индикиране на преовлажнени зони;
- Определяне на зоните с различен хумусен слой и изчисляване на процентното им съотношение в полето;
- Определяне на зоните за взимане на почвени проби;
- Проектиране на подходяща напоителна система според спецификацията на терена в полето;
- Изработка на карта за променлива норма (VRA) за сеитба;
- Изработка на карта за променлива норма (VRA) за предсеитбено подхранване;
- Планиране на засаждане на лозя и овощни градини;
- Проектиране на подходяща дренажна система;
- Анализи в GIS. Сравняват се данни от различни измервания, направени в същото поле като измерване на вегетационен индекс (NDVI), спектрален анализ на почвата, почвени проби, листни проби, моментния добив от комбайна и др.
- AgroDronBG: Блог
Почвено пробовземане
1. Определяне на зоните за пробовземане;
2. Избиране на метод за пробовземане в зависимост от топографските особености на терена, почвените различия и културите, които се отглеждат. Данните за терена се вземат от 3D модел и спектрален анализ на почвата, направен с дрон;
3. Лабораторният химичен анализ дава информация за следните 14 показателя заедно с техните референтни стойности за конкретната култура:
- Обменен катионен капацитет(meq/100g)
- pH
- K - Калий (ppm)
- P - Фосфор (ppm)
- S - Сяра (ppm)
- Zn - Цинк (ppm)
- Na - Натрий (ppm)
- Fe - Желязо (ppm)
- Mo - Молибден (ppm)
- Cu - Мед (ppm)
- B - Бор (ppm)
- Mn - Манган (ppm)
- Mg - Магнезий (ppm)
- Ca - Калций (ppm)
Резултатите от лабораторния анализ се ползват за:
- Планиране на годишна работна карта;
- Избор на тор с подходящ състав и процентно съдържание на активни вещества;
- Преценка на количествата тор в различните зони на пробовземане;
- Изработка на електронна карта с променлива норма за торовнасяне VRA;
- Анализи в GIS. Сравняват се данни от различни измервания, направени в същото поле, като измерване на вегетационен индекс NDVI, спектрален анализ на почвата, листни проби, моментния добив от комбайна и др.
- AgroDronBG: Блог
Листни проби и химечен анализ
1. Определяне на зоните за пробовземане;
2. Избиране на метод за пробовземане в зависимост от топографските особености на терена, почвените различия и културите, които се отглеждат. Данните за терена се вземат от 3D модел и спектрален анализ на почвата, направен с Дрон;
3. Лабораторният химичен анализ дава информация за следните 12 показателя заедно с техните референтни стойности за конкретната култура:
- Н - Азот (ppm)
- P - Фосфор (ppm)
- K - Калий (ppm)
- Ca - Калций (ppm)
- Mg - Магнезий (ppm)
- Mn - Манган (ppm)
- B - Бор (ppm)
- Cu - Мед (ppm)
- Mo - Молибден (ppm)
- Fe - Желязо (ppm)
- S - Сяра (ppm)
- Zn - Цинк (ppm)
Резултатите от лабораторния анализ се ползват за:
- Планиране на годишна работна карта;
- Избор на тор с подходящ състав и процентно съдържание на активни вещества;
- Преценка на количествата тор в различните зони на пробовземане;
- Изработка на електронна карта с променлива норма за торовнасяне VRA;
- Анализи в GIS. Сравняват се данни от различни измервания, направени в същото поле, като измерване на вегетационен индекс NDVI, спектрален анализ на почвата, листни проби, моментния добив от комбайна и др.
- AgroDronBG: Блог
Експорт на цифрова карта с променлива норма (VRA) за азотно подхранване
1. Определяне на зоните (нивите) за обследване;
2. Използват се резултати от предишни изследвания, запазени в история на полето;
3. В GIS се сравняват данни от различни измервания, направени в същото поле, като измерване на вегетационен индекс NDVI, спектрален анализ на почвата,почвени проби, листни проби, моментния добив от комбайна и др.;
4. Изработка на електронна карта с променлива норма за азотно торовнасяне VRA, консултирана с агронома на полето. Електронната карта (VRA map) се получава от клиента на е-mail или на флаш памет във формат, подготвен за конкретния дисплей и прикачен инвентар.
Блогът на AgroDronBG в помощ на селскостопанските производители
AgroDronBG сме в България
- Фирма за пръскане и торене с дрон
- Пръскане на земеделски култури с дрон
- Торене на земеделски култури с дрон
- Пръскане на селскостопански площи с дрон
- Торене на селскостопански площи с дрон
- Пръскане на овощни градини с дрон
- Пръскане на зеленчукови градини с дрон
- Пръскане на лозя с дрон
- Пръскане на високи растения с дрон
- Пръскане на гори с дрон
- Пръскане на паркове с дрон
- Изследване на аграрни площи с дрон
- Пръскане против комари с дрон
- Пръскане против кърлежи с дрон
- Фото и видео заснемане с дрон
- Работа като оператор на дрон
- Курс за пилоти на дронове
- Купуваме земеделска земя
- Земеделски дрон
- Селскостопански дрон
Свържете се с AgroDronBG ние сме вече и в България
Информационен блог
Блогът на AgroDronBG в помощ на селскостопанските производители
Блог на AgroDronBG с полезни съвети и информация в помощ на фермери и земеделци от цялата страна - 0876401501, гр. Русе, кв. „Хъшовете“, ул. „Цар Асен“, п.к. 7000.
Блог на AgroDronBG с полезни съвети и информация в помощ на фермери и земеделци от цялата страна
AgroDronBG Ви информира чрез agrodronbg.com за иновативни услуги и продукти за едно прецизно земеделие